top of page

Stres, koncentrace, jak na to?

Rozhlédneme-li se kolem sebe, vidíme, že většina populace dnes má určité zdravotní problémy a zároveň žijí pod neustálým tlakem, pod palbou impulsů zvenčí, které neustále stimulují náš mozek k aktivitě. Přepracovanost a vyčerpání mozku spolu úzce souvisí. Jednoduše řečeno „stres nám škodí“ a moderní nemoci jsou vyvolávány extrémní emocionální zátěží. Soukromé problémy, pracovní problémy, finanční situace, studium, výchova potomků – to vše náš mozek zaměstnává naplno. 

 

Můžeme se dokonce setkat s názory, že náš mozek je stavěn zhruba na dvě hodiny intenzivní činnosti, koncentrace denně. Překročíme-li tuto hranici a víme, že dnes mozek běžně používáme 12-16 hodin denně, samozřejmě se to na našem organismu a psychice musí projevit. Vyčerpaný a unavený mozek horko těžko stimuluje hormony dobré nálady (serotonin) či hormon dobrého spánku (melatonin). Náš mozek samozřejmě „nejede na vzduch“, ke své „práci“ potřebuje základní minerály, vitamíny a další živiny.

 

Přepracovanost, vyčerpání mozku, podrážděnost, "startování kvůli banalitám" a stres spolu úzce souvisí. Jednoduše řečeno „stres nám škodí“ a moderní nemoci jsou vyvolávány extrémní emocionální zátěží. Výsledky rozborů potravin ukazují, že obsah živin, které mozek potřebuje, se propadl na 5-10% než bývalo před 40 lety. Chcete-li se cítit lépe, zaměřte se na tyto živiny.

 

Minerály dnes obecně v zemině, kde se pěstují potraviny, ubývají. Přičteme-li k tomu, „pěstování“ plodin na umělém mechu (plodina nepřijde do styku se zeminou), výsledek je jasný – deficit těchto živin je nasnadě. O jaké živiny jde především? Primárně nedoporučuji se držet denních dávek. Každý z nás žije jiný život a používá hlavu různě. Jiné dávkování potřebuje manuálně pracující člověk a jiné člověk sedící po celý den u notebooku či s přilepeným telefonem na uchu. Obecně mají fyzicky pracující lidé lepší nálady, imunitu, spánek než lidé pracující duševně. Včetně regenerace, jak máme ověřeno u sportovců s diametrálně odlišnými typy povolání. 

 

 

Na jaké živiny se tedy zaměřit? Mozek potřebuje primárně energii z jednoduchých cukrů. Potřebujete-li, aby Vám to pálilo, dejte si před akcí, schůzkou spíše ovoce či rýži než párek, klobásu či hamburger. Vaše duševní výkonnost bude zásadně odlišná. Dalšími „katalyzátory“ mozkových dějů, které jsou obecně v deficitu patří Zinek – denní dávka by neměla klesnout pod 20 mg. Ženy pokud mají menzes by měli ještě 10 mg přidat, aby vyrovnali ztrátu v krvi. Dále jde o řadu vitamínů B, především B1, 6 a 12. Bohužel zde narážíme na problém absorpce vitamínu B12, který je pro mozek extremně důležitý. Jeho orální, tedy tabletová či kapslová forma, má vstřebatelnost kolem 2%. Jediná funkční aplikace je tedy intramuskulární, což se ne vždy potká s pochopením klienta. Narážíme na reakci „Ale to není přirozené“. Ne, není. Stejně jako není přirozené používat mozek takřka nonstop. U vitamínu B12 se doporučuje injekční aplikace 1x za dva týdny. 

 

 

Poslední živinou, kterou dnes zmíním, je aminokyselina L-tryptofan, která podporuje tvorbu serotoninu a melatoninu. Pokud trpíte neustálou chutí na čokoládu, věřte, že máte s potřebou L-tryptofanu problém. Čokoláda obsahuje malé množství této aminokyseliny a mozek to „cítí“. Suplementaci čokoládou ovšem nedoporučuji, aby jste neměli během pár měsíců dva metráky. A jak tedy dávkovat tuto zřejmě nejpodstatnější živinu pro mozek? Dávkování L-tryptofanu je první 4 dny 1000 mg dopoledne a 1000 mg před usnutím, po této fázi obvykle stačí 200 m dopoledne a 200-400 mg před usnutím. Mozek nepotřebuje samozřejmě pouze tyto živiny, dalším se pověnujeme zase příště. A nezapomínejte na to, že relaxace a „vypínání“ hlavy je pro formu Vašeho mozku důležité. Doporučuji po dvou hodinách intenzivní koncentrace zařadit dvacetiminutovou pauzičku „nicnedělání“. Nerelaxujte u Facebooku či s mobilem u ucha, naučte se relaxovat formou procházky či absolutního klidu, kdy Váš mozek odpočívá. Možná to bude pro Vás zpočátku trošku nepříjemné, budete se nudit, jelikož se nic neděje a Vy nemáte aktuální informace o stavu Vašeho Facebooku, či emailu, ale nebojte se Váš mozek Vám to vrátí ve formě lepších nálad, lepší imunity a kvalitnějšího spánku. Myslete na to, že vyčerpání mozku a stres je hlavní příčinou mnoha nemocí, včetně rakoviny.

Daniel Dvořák - Lektor Trenérské školy Petra Stacha, nutriční poradce Nutrition-store.cz

 

Please reload

bottom of page